بنفشه آفریقایی احتیاج به خاکی سبک دارد. خاک از ذراتی تشکیل شده است که بر اساس اندازه نام گذاری می شود: ۱٫ رس ذراتی است که قطر آنها از ۰۰۲/۰ میلیمتر کمتر است. رس به دلیل  کوچکی ابعاد و قدرت جذب سطحی، دارای قابلیت بالایی برای نگهداری آب در خود است.  خاکی که بیش از ۲۵/۰ رس داشته باشد را خاک سنگین می گویند. این خاک  دارای نفوذ پذیری کمی است. در اثر آبیاری منفذ خاک بسته می شود و نفوذ آب و هوا مشکل می شود.  ۲٫ سیلت، ذراتی است که قطر آنها بین ۰۰۲/۰ تا ۰۲/۰ میلیمتر باشد. ۳٫ شن  ذراتی است که قطر آنها بین ۰۲/۰ تا ۲ میلیمتر باشد. شن ظرفیت تبادل کاتیونی و نگهداری آب کمی دارد.  خاکی که بیش از ۷۰ /۰ شن داشته باشد، خشک است، زیرا  ظرفیت کمی برای ذخیر آب دارد.

اما خاک مناسب بنفشه آفریقایی چیست؟  آیا مجازیم هر خاکی را برای بنفشه استفاده کنیم؟

 خیر. بنفشه آفریقایی گیاه حساسی است که به شرایط متعادلی برای ادامه حیات و گلدهی نیاز دارد و به آفات نیز به شدت حساس است. پس استفاده از خاک باغچه، خاک برگ، خاک کاکتوس برای بنفشه ممنوع. تهیه کنندگان و پرورش دهنگان حرفه ای بنفشه آفریقایی بهترین نوع خاک برای آن را، کوکوپیت و پیت موس می دانند.

کوکو پیت چیست؟

 کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. کوکوپیت معمولا به صورت فشرده به بازار عرضه می شود و مصرف کننده  با افزودن آب به این الیاف فشرده آنها را برای استفاده آماده می کند. بعد از افزودن آب، هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده می تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود.

 فواید استفاده از کوکو پیت

 • توانایی نگهداری آب بالا: کوکوپیت در مقایسه با پیت ماس نیاز به آبیاری کمتری (تا۶۵٪) دارد. کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری می‌کند.

 • توانایی دوباره خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع کوکوپیت باعث کاهش از دست رفتن نوترینت‌ها از طریق آبشویی می‌شود.

 • pH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی است و بنابراین برای گیاهان بسیار مناسب است.

 • کوکوپیت طبیعی ترین تهویه کننده خاک است و از سخت شدن خاک جلوگیری می‌کند و تخلخل خاک را افزایش می‌دهد.

 • کوکوپیت به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاوم است و درواقع بدون پاتوژن است.

 • مقدار بالای لیگنین در آن توسعه میکروارگانیسمهای مطلوب را تشویق می‌کند.

 • کوکوپیت می‌تواند بعنوان یک محیط کشت بدون خاک در هیدروپونیک مورد استفاده قرار بگیرد.

 • کوکوپیت کاملاً آلی است. هیچ گونه تاثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد.

 • کوکوپیت تا ۴ سال قابل استفاده مجدد و برگشت است.

پرلیت چیست؟

پرليت كشاورزي باغباني، سنگ آتشفشاني منحصر ‌به ‌فردي است كه حجم آن در دماي حدود ۹۰۰ درجه سانتيگراد بيش از ۱۳ برابر افزايش مي‌يابد. اين سنگ در اثر حرارت به ماده‌اي بسيار سبك ، استريل و سفيد تبديل مي‌شود.

هر ذرّه از پرليت منبسط شده، حاوي سلول‌هاي ريز هوا و حفره‌هاي متعدد و چند لايه است. كه شرايطم ساعدي براي ريشه‌زايي و رشد گياهان فراهم مي‌آورد.
پرليت كشاورزي ، باغباني با زبري ذاتي خود، حداقل ذرّه‌اي بسيارمناسبي دارد كه تهويه عالي و بازدهي بالاي مخلوط خاك را موجب مي‌شود؛ همچنين به ‌دليل داشتن سطح وسيع، رطوبت قابل ملاحظه‌اي را در خود ذخيره كرده ، آن را به بهترين شكل براي رشد و تكثيرگياه آزاد مي‌كند.
اين نوع پرليت مادّه‌اي بي‌بو و از نظر شيميايي خنثي است كه فاقد كاهش يا افت كميت بوده، بسيارسبك مي‌باشد. اين سبكي موجب به‌دست‌ آمدن مخلوط‌هاي خاكي كنواخت و سبك وزني از پرليت و پيت (Perlite-Peat) مي‌شودكه در مقايسه با خاك‌هاي طبيعي وزن بسياركمي دارد.
اين محصول در تركيب بيشترتقويت‌كننده‌ ها، كودهاي الي (كودهاي حيواني و گياهي)، پوسته ياخاك اره مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در اندازه‌هاي مختلفي موجود است.

دامنه وسيع سايز ذرات، اين امكان را مي‌دهدكه خاك را براي رشد انواع مختلفي از گياهان در تمامي مراحل رشد آن‌ها از تكثير در محيط ‌هاي كوچك تا شاسي‌هاي بزرگ سازگار كند.
پرلیت کشاورزی کاملا آبیاری شده، تنها ۶۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب وزن دارند. خاک کاملا آبیاری شده ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب وزن دارد.که میتوان وزن محیط کشت را با استفاده از مخلوط های ترکیبی پرلیت کشاورزی و یک افزودنی دیگر نظیر پیت،کمپوست یا کودهای آلی،بعنوان خاک محل کشت تا ۶۰% کاهش داد.

نگهداری آب و غذای گیاه و تامین اکسیژن کافی برای ریشه
پرلیت کشاورزی قادر است ۳ تا ۷ برابر وزن خودش آب جذب و نگهداری کند و دچار آبگرفتگی نشود. در عین حال، مِتواند ظرفیت نگهداری مواد غذایی محلول را نیز افزایش داده و از خروج مواد غذایی محلول در اثر آبیاری های مکرر پیشگیری نماید از سوی دیگر ساختار میکروسکوپی ذرات پرلیت به گونه ای است  که با داشتن حفرات و تخلخلهای چند لایه قادر است حتی در حالت اشباع از آب نیز حداقل ۲۰% از تخلخل مفید خود را در خاک حفظ کرده واز این طریق تبادل هوا و اکسیژن را نز در محیط کشت افزایش دهد.

صرفه اقتصادی بلندمت
پرلیت کشاوری نوعی شیشه آتشفشانی انبساط یافته است. بنابراین  برخلاف مواد آلی، پوسیده نخواهد شد و خواص مثبت خود را برای مدتهای طولانی در خاک حفظ می کند.

بی اثر بودن از نظر شیمیایی
پرلیت کشاورزی اساساً پی اچ نزدیک به خنثی داشته و در اکثر محیط های طبیعی غیرقابل حل است. از اینرو تغییر قابل ملاحظه ایی در قلیائی یا اسیدیته محیط کشت ایجاد نمی کند.

پرلیت برای بهبود بخشیدن خاکهای عادی و آماده سازی خاک برای کشت مناسب است.

 پیت ماس چیست؟

خاک پیت  از نوعی خزه موسوم به خزه اسفاگنیـــوم Sphagnum Sp است که در مرحله ای از چرخه عمر خود به خاک تبدیل شده است. محل به عمل آمدن پیت ماس خاک جنگلهای شمال اروپا و سواحل منتهی به اقیانوس منجمد شمالی است در حاضر بهترین معادن استخراج پیت ماس متعلق به کشور استونی است. پیت ماس طبق تحقیقات به عمل آمده بهترین ماده کاملا ارگانیک برای جوانه زنی ، کشت و نگهداری گیاه (به خصوص گیاهان آپارتمانی است) است که در سطح حرفه ای نیزمورداستفاده فراوانی می گردد.

 

خاك پيت خاكي است كه مواد آلي تجزيه نشده به ضخامت مختلف با كمي مواد معدني (رس،سيلت، شن) مخلوط گرديده و به رنگ سياه درزيرلايه هاي خاك تكامل يافته مشاهده مي گردد . مواد آلي تجزيه نشده در خاك پيت عموماً از شاخ و برگ درختان در ارتفاعات پست وزمين هاي كم شيب مناطق جنگلي و يا ريشه و ساقه و برگ گياهان علفي در مناطق مرتعي تشكيل يافته است. تيپ پروفيلي آن AC تاA(B)C است كه افق A با ضخامت متفاوت و غني از كلسيم و منزيم تبادلي مي باشد .

شرايط تشكيل :

براي تشكيل خاك پيت تضاد شديد حرارتي و دما بين فصول سال ضرورت دارد به عبارت ديگر در فصل زمستان خاك يخ بسته، دربهار و در اثر ذوب شدن يخ از آب اشباع شده و درتابستان تا عمق زيادي خشك است و همين امر باعث تجزيه نشدن مواد آلي خاك مي گردد . اين خاك ها قديمي و در طول دوره بعد از يخبندان به وجود آمده اند و مناطق فعلي براي تشكيل آن ها مناسب نیستند .

مشخصات اصلي :

اين خاك داراي رنگ سياه و ضخامت متفاوت گاهي بيشتر از يك متر (ساختمان دانه اي درشت و اسيديته يا PH آن حدود ۶ تا ۶٫۵ است به علت داشتن خلل و خرج مناسب ظرفيت  نگهداري رطوبت آن بسيار خوب، از نظر شوري مشكلي نداشته و عمدتاً كمتر از ۱ميلي موس است.

انواع خاك پيت از نظر عمق :

كم عمق يعني افق   كمتر از   ۶۰ سانتیمتر

متوسط   A داراي ضخامت ۶۰-۸۰ سانتیمتر

عمیق   A داراي ضخامت ۸۰-۱۰۰ سانتیمتر

خیلی عمیق   A داراي ضخامت بزرگتر از ۱۰۰  سانتیمتر

انواع خاك پيت از نظر كربن آلي :

– فقير از كربن آلي(قابل جذب) كمتر از ۶%

– متوسط كربن آلي بين %۶-۸

– چرب كربن آلي بيش از ۱۰%

پراكنش :

محل اصلي تشكيل اين خاك در روسيه ، اكراين ، اروپاي شرقي و نقاط بسيار سرد مي باشد . كشور هلند با در اختيار داشتن فن آوري وآماده نمودن آن صادر كننده اصلي آن مي باشد .

 در كشور ايران اطراف جنگل هاي جلگه اي شمال كشور و نقاط مرتعي ايران به شكل پراكنده و در سطوح كوچك مشاهده مي شود .

 

 

یک نظر برای “خاک مورد نیاز بنفشه آفریقایی

 1. سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *