امروز در این پست می خواهم متنی را که بصورت نکات ساده و خلاصه از نگهداری بنفشه آفریقایی برای افراد تازه کار آماده کرده بودیم را ، در اختیار دوستان قرار بدهیم .
روش آبیاری :
بنفشه گیاهی ست که حتما باید از طریق زیر گلدانی آبیاری شود و آب نباید بر روی برگهای گیاه بریزد.
یک بطری یک و نیم لیتری  را مختص آب بنفشه ها انتخاب می کنیم و در آن به اندازه نوک قاشق چایخوری از کود مورد نظر میریزیم و از آن برای آبیاری  بنفشه ها استفاده می کنیم.
در روش فتیلیه ای هم کافیست مخزن آب گلدان را از همان آب پر کنیم.
کود :
همانطور که در متن قبلی گفتیم ، کود رشد را در بطری یک و نیم لیتری حل می کنیم و در هر نوبت آب دهی استفاده می کنیم .
کود گلدهی را به همین صورت ماهی یکبار استفاده می کنیم.
ما به شما کود رشد و گلدهی گلخانه «پریسا» را پیشنهاد می دهیم.
نور :
این گیاه به نور نسبتا زیادی احتیاج دارد اما نور غیرمستقیم. حتما حتما نورش باید فیلتر شود. نور مستقیم برگها را دچار سوختگی می کند .
بنفشه را می توان در زیر نور مصنوعی هم پرورش داد. گاهی افراد از استند هایی که طبقات آن دارای نور مصنوعی ست ،( مثلا از نوع اس ام دی ) استفاده می کنند.
خاک :
خاک بنفشه باید سبک و دارای تخلخل زیادی باشدکه ریشه ها آزادانه در گلدان رشد کنند. ترکیب پیت ماس و پرلیت ترکیب مناسبی است. البته ما به شما خاک های بسته بندی شده گلخانه «پریسا» را پیشنهاد می دهیم. این بسته ها ترکیب های مناسب برای بنفشه شما هستند.
تعویض گلدان :
بنفشه آفریقایی سالی یکبار نیاز به تعویض گلدان پیدا می کند. تعویض گلدان هم باید با توجه به اندازه گیاه صورت بگیرد. بنفشه در گلدان کوچک بهتر رشد می کند. باید از گلدانی استفاده کنید که قطر دهانه آن تقریبا یک سوم قطر بوته باشد. بهتر از گلدان های­ پلاستیکی ­استفاده شود.بنفشه نسبت به گلدان های سرامیکی و سفالی حساس است.
ازدیاد بنفشه :
عمومی ترین روش ازدیاد بنفشه آفریقایی گرفتن قلمه برگ است. بعد از جدا کردن برگ از گیاه مادر ، ساقه ش را با یک چاقو تمیز اریب می بریم به حدی که ۳تا ۴ سانت از ساقه باقی بماند. با ساقه کوتاهتر گیاه راحتر بالا می آید. برگ را در بستر خاک مخصوص قلمه یا پرلیت می کاریم . در آب هم می توان برگ را ریشه دار کرد . و بعد از ریشه دار شدن به خاک منتقل کنید. برای اینکه قلمه سریعتر ریشه بزند ، می توان آن را در محیط دربسته قرار داد یا با کیسه شفاف پوشاند اما باید توجه کرد که رطوبت زیاد موجب پوسیده شدن قلمه نشود.
روش دیگری هم برای ازدیاد بنفشه گرفتن پاجوش هایی هست که گیاه مادر را از تقارن خارج می کند.
 
منبع عکس
 http://glassy-garden.com
 
 
 
 

 

13 thoughts on “توصیه های کاتالوگ گونه برای تازه کارها

  1. نه تنها این مطلب بلکه بقیه مطالبوب
    سایت‌ هم خیلی مفید بودند. تشکر میکنم به خاطر مطالب خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *