گاهی اوقات پیش می آید که گیاه ما به حدی از رشد می رسد که نیاز به جوان سازی پیدا می کند. بنفشه آفریقایی پس از مدتی به دلیل خراب شدن برگها به و یا آبیاری زیاد دچار گردنی دراز و بد قواره می شود.در واقع با خراب شدن برگها تنه گیاه دیده می شود.

برای اصلاح این بوته باید آن را جوان سازی نماییم. این عمل در لاتین REJUVENATION خوانده می شود.
 ۱-برای اینکار ابتدا باید بوته را از گلدان خارج نماییم . بهتر است زمانی خاک آن خشک است اینکار را انجام دهیم . راحتر بیرون می آید. 
۲- در مرحله بعد باید قسمتی یا تمام ریشه گیاه را قطع کنیم این بستگی به اندازه ساقه دارد. از قطع ریشه نهراسید ظرف سه هفته مجددا بوته ریشه دار خواهد شد. 
۳-بعد از حذف ریشه باید تنه را کوتاه نماییم و پوسته تنه را اندکی می تراشیم . ( یعنی محل کنده شدن برگها ها را ) این ریشه زایی دوباره بوته کمک می کند.
۴- وقتی که به بوته را بدین شکل آماده کردیم مانند کاشت قلمه آن را در یک گلدان مناسب می کاریم و روی آن را کاور می کنیم تا رطوبت ش حفظ شود . می توانیم بوته را در داخل یک کیسه فریزر قرار داده ، سپس سر آن ( در حالی که در آن فوت می کنیم تا باد شود ، ) گره می زنیم . بعد از سه هفته برای برداشتن کیسه ابتدا سوراخ کوچکی در آن ایجاد کنید ، روز بعد سوراخ را بزرگتر کنید و روز سوم کیسه را بردارید. اینکار باعث می شود از سوختن لبه برگها به دلیل اختلاف رطوبت زیر کیسه با خارج آن جلوگیری شود.

 

برای اطلاعات بیشتر دیدن این فیلم را توصیه می کنیم :

نحوه جوان سازی بنفشه آفریقایی – آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *