قبلا در یک پست دیگر به روش های آبیاری بنفشه آفریقایی پرداخته ایم. در این پست می خواهیم بطور اختصاصی ، توضیحات بیشتری در مورد آبیاری فتیله ای بپردازیم زیرا این روش آبیاری در رشد بسیار مطلوب بنفشه تاثیر بسزایی دارد. 

این روش بسیار ساده است . آب از طریق یک ریسمان ، که واسطه بین مخزن آب  و خاک گلدان است ، به وسیله خاصیت مویینگی از یک مخزن آب به خاک گیاه می رسد و خاک را مرطوب می کند.چون مقدار آب کم و مناسب است گیاه را دچار پر آبی نمی کند و در نتیجه هوادهی ریشه براحتی انجام می گیرد.

توجه داشته باشید جنس ریسمان نباید از مواد پنبه ای باشد زیرا در اثر تماس با آب کم کم می پوسد و ارتباط بین مخزن و خاک قطع گردد.ریسمان می تواند ابریشمی یا اکرلیک باشد.طول ریسمان را حدود ۲۰-۲۵ سانتی متر در نظر بگیرید.

قبل از استفاده حتما فتیله را با آب و صابون بشویید زیرا ممکن است چرب باشد و آب نکشد. ریسمان باید حتما در موقع کار گذاری خیس باشد که از قدرت آبگیری آن مطمئن شده باشید. طرز کار آبیاری فتیله ای به این ترتیب است که گلدان بر روی در مخزن آب قرار گرفته و یک سر ریسمان در خاک ( درست زیر سطح خاک ) و سر دیگر در مخزن آب باشد. 

برای استفاده مطلوب از ظروف آبیاری فتیله ای به این نکات توجه فرمایید :

۱- بعد از نصب فتیله حتما یکبار بوته را از بالا آب بدهید بطوری که آب از ریسمان بچکد . این عمل برای برقراری ارتباط بین فتیله و خاک لازم است.سپس فتیله را وارد مخزن نمایید.

۲- هر ماه یکبار گلدان را از بالا آبیاری نمایید تا مانع از شوره زدن سطح خاک شوید. 

۳- میزان کود مصرفی ۱/۴ توصیه کارخانه سازنده کود است . اگر از کود پریسا استفاده می کنید محلول آب و کود را در ظرف منبع آبیاری بریزید . 

 

منبع : کتاب پرورش بنفشه آفریقایی به زبان ساده

پ.ن : منبع بیشتر : https://www.aparat.com/result/%D8%B1%D9%88%D8%B4_%D8%A2%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%D9%86%D9%81%D8%B4%D9%87_%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%82%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D8%B2_%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82_%D9%81%D8%AA%DB%8C%D9%84%D9%87

پ.ن : گلدانهای خودآبیار : http://www.flowerpots.ir/

 

 

7 thoughts on “آبیاری فتیله ای

  1. سلام فتیله بعد چند روز کار کردن میگیره و دیگه آب رو عبور نمیده…من از فتیله مارک بنفشه استفاده کردم…
    ممنون

    1. ما خودمون سالهاس داریم استفاده می کنیم ، چنین مشکلی نداشتیم. نخ فتیله رو می تونین از خرازی ها تهیه کنین. ضمنا هر وقت فکر کردین نخ خراب یا کثیف شده کافیه تعویض کنین یا بشورین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *