بنفشه های آفریقایی گلهای زیبایی هستند که در میان گیاهان آپارتمانی  یکی از زیباترین ها هستند.  اما مشهور است که این گیاهان بسیار لوس بوده و پرورش آنها سخت است. این البته چندان درست نیست، آنها فقط به کمی توجه بیشتر نیاز دارند و نه  چیز خیلی زیادی.

 آنها به سادگی در گلدان رشد می کنند و جای زیادی نمی گیرند و برای نگهداری از آنها چند  راه کار ساده وجود دارد:

 شما معمولاً به عنوان یک مبتدی قدرت انتخاب چندانی ندارید، چراکه معمولاً بنفشه آفریقایی را هدیه می­گیرید. اما اگر خواستید برای اولین بار برای خود یکی از انواع این گیاه زیبا را تهیه کنید، نوعی از آن را انتخاب کنید که برگهای آنها سبز پر رنگ باشد و گلهای سالمی داشته باشد. شما انتخاب­های زیادی دارید اما بهتر است که نخست از نوع سنتی آن با گلهای بنفش تهیه کنید. وقتی که بیشتر با این گیاه مأنوس شدید، می توانید به مجموعه خود گونه ها و رنگهای دیگر اضافه کنید.

 بنفشه آفریقایی یک گیاه خانگی است و می توانید برای آن گلدان و ظرف تزئینی استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که شما باید گیاه خود را مستقیماً در یک گلدان پلاستیکی بکارید که متناسب با آن ظرف شما باشد و پس از کاشتن در گدان پلاستیکی می توانید آن را داخل ظرف و یا گلدان تزئینی مورد نظرتان قرار دهید. این گیاه دوست دارد که به گلدانش بچسبد بنابراین از گلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید. باید قطر گلدان شما ⅓  قطر بوته باشد.

 

خاک بنفشه آفریقایی باید زهکشی خوبی داشته باشد، یعنی آنقدر سبک باشد که براحتی خشک شده و آب از آن خارج شود.  خاک بنفشه آفریقایی را می توانید به صورت آماده و از برند­های معتبر مثل پریسا، گیلدا تهیه کنید یا خودتان آن را مخلوط و آماده کنید.

 دستور تهیه خاک: به نسب مساوی از پیت ماس+ ورمی کولیت+ پرلیت استفاده کنید.

 نکته بسیار مهم: حتماً خاک خود را استریل کنید و یا از خاک استریل شده استفاده کنید. برای استریل کردن خاک کافی است که کیسه محتوی خاک را در ظرفی محتوی آب داغ و یا داخل ماکروفر حرارت دهید تا از مبتلاشدن گیاهتان به آفات و بیماریها جلوگیری کنید.

آبیاری:

 باید در نظر داشته باشید که بنفشه آفریقایی گیاهی است که  زیاد آب می خورد. آب باید هم دمای با محیط اتاق باشد و مثلا یک شب بیرون مانده باشد.  شما باید اطراف ریشه و از طریق زیر گلدانی گیاه را آبیاری کنید.  اگر آب به برگها بریزد، ممکن است، لکه دار شده و شروع به خراب شدن بکنند. اگر از طریق ریشه آبیاری می کنید، مطمئن باشید که ریشه قابلیت دریافت آب را دارد و به اندازه کافی آب بدهید. اجازه دهید که حدود ۳۰ دقیقه زیرگلدانی شما پر از آب باشد، سپس می توانید آب اضافه را خارج کنید. مقدار کمی آب در زیرگلدانی به تأمین رطوبت گیاه کمک می کند. اگر از بالای گلدان آبیاری می کنید، بقدری آب دهید که خاک مرطوبت شود و نه اینکه در آب شناور شود. می توانید به این ترتیب تعداد دفعات آب دادن را زیاد کنید. اما قبل از هر نوبت آبیاری اجازه دهید که اطراف ریشه کاملاً خشک شود. این کار باعث می شود که گیاه شما به گل دادن تشویق شود.  شما می توانید انواع ظرف­ها و گلدان های خود آبیار و مناسب بنفشه آفریقایی را در بازار پیدا کنید. وقتی برگها شروع به زرد شدن می کنند شما احتمالاً زیاد و یا کم به آن آب داده ­اید.

در مورد آبیاری قبلا در این سایت با دو پست صحبت کردیم :

یک : آبیاری فتیله ای 

دو : توصیه های کاتالوگ گونه برای تازه کارها

سه : آبیاری بنفشه آفریقایی

نوردهی:

 بنفشه آفریقایی احتیاج به نور فیلتر شده و غیر مستقیم دارد. پنجره شمالی یا جنوبی مکان­های مناسبی هستند. گیاهانی با برگهایی به رنگ سبز تیره نسبت به گیاهان با برگهای کم رنگ تر احتیاج بیشتری به نور دارند. گلدان خود را مرتب بچرخانید تا نور کافی به گلها برسد. مطمئن شوید که گیاه شما حداقل ۸ ساعت از نور کافی برخوردار است. البته باید چرخه شبانه را نیز برای آن رعایت کنید به این معنا که ساعاتی در تاریکی کامل باشد.

 تغذیه: کم رنگ شدن برگها و یا عدم گلدهی به معنی گرسنه بودن گیاه است. باید گیاه خود را با کود مخصوص بنفشه آفریقایی یا نوعی کود با میزان فسفر بالا تغذیه کنید. کود تقویتی را به صورت یک چهارم درصد با آب مخلوط کنید و در هر آبیاری به گیاه بدهید . این کار را تا زمان بهبود گیاه ادامه دهید.

رطوبت:

 بنفشه آفریقایی به محیط مرطوب علاقه دارد و برای تأمین رطوبت آن می­توانیم در زیر گلدانی آن مقداری سنگ ریزه ریخته و آن را همیشه مرطوبت نگه داریم.  آبی بخار شده از روی این سنگ ها رطوبت مورد نیاز این گیاه را تأمین می کند و محیط مناسبی برای آن فراهم می­ کند.

درجه حرارت:

 بنفشه آفریقایی ها موجودات زنده ای شبیه ما انسان ها هستند و در دمای ایده آل آنها بین ۱۵ درجه سانتیگراد تا ۲۲ درجه است. دمای پایینتر و بالاترچندان به مزاج بنفشه آفریقایی نمی­سازد. باید مراقب باشید که بنفشه مجاور باد نباشد. زیرا باد باعث تغییر درجه حرارت و از بین رفتن رطوبت آن می شود.

مراقبت برای گلدهی:

بنفشه آفریقای از اصلاح خوشش می آید. گلهای خشک آن و ساقه گل را از انتها بکنید . این کار گیاه را تشویق به گل دهی می کند.

 تکثیر:

برای تکثیر بنفشه آفریقایی

خیلی ساده می توانید از طریق قلمه بنفشه آفریقایی را تکثیر کنید. اگر گلدان شما برای گیاهتان بزرگ باشد، بنفشه شما بچه دار! خواهد شد. یعنی پاجوش و بوته جدیدی خواهید داشت. خیلی آرام گیاه را از گلدان خارج کرده و پاجوش را با چاقوی تیز یا تیغ جدا کنید. می توانید این گیاه جدید را در گلدان دیگری بکارید.

 

مشکلات بنفشه

http://www.steverd.com/violets/leaves/leaf-id.htm

منبع:

 https://thecottagemarket.com/10-tips-on-how-to-take-care-of-your-african-violets/  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *